Fenologický monitoring jsme, jako každoročně, zahájili sledováním fenologických fází druhů, které jsou typické pro fenologické předjaří - tedy např. sněženky nebo lísky, jejichž kvetení monitorujeme od konce února na lokalitách jižní Moravy.
Na počátku druhého týdne v březnu (po razantním nástupu nadprůměrných teplot) monitorujeme první květy křivatců jarních, dymnivek dutých, ale také první letošní rašení habrů obecných. Právě rašení habrů obecných je nyní již několikátým rokem v řadě ve velmi časných termínech a prohlubuje trend časové změny fenofáze rašení na 19 dní (tzn. fenofáze rašení uspíšila svůj termín o 19 dní od roku 1951). Mezi časné druhy patří také dřín obecný kvetoucí drobnými žlutými květy ještě před olistěním.
V uplynulém týdnu se výrazně ochlazovalo. Nejdříve počátkem týdne teploty vzduchu stoupaly i nad hranici 20°C. Následně ke konci týdne byly naopak během dne jen na 5°C. Noční teploty se pohybovaly nejčastěji na 0-5°C. Počátkem března vyskočily teploty vzduchu nahoru, ale uplynulý týden byl zase chladnější a vegetace se přibrzdila. Teplotní sumy jsou nadprůměrné spíše na Moravě než v Čechách.
Sumy aktivních teplot nad 5°C k datu 17. 3. 2025 na vybraných lokalitách ČR.