Přejete si být fenologickým pozorovatelem a během fenologické sezóny s námi sdílet Vámi napozorované fenologické údaje? Jste zde poprvé? Zajímá Vás, proč se vůbec fenologickým pozorovatelem stát a co Vám to přinese? Potřebujete se seznámit s technikou pozorování a dozvědět se, jak správně metodicky postupovat? Pročtěte si, prosím, následující informace, které Vám přinesou podrobné informace o celém procesu pozorování a sdílení fenologických dat.
Termín první návštěvy je datum, kdy vybrané druhy vyhledáte/navštívíte poprvé a v podstatě tak zahájíte svá pozorování. Jedná se spíše o tzv. technickou fenologickou fázi, která označuje pomyslný start Vašeho monitoringu. Termín první návštěvy nemusí být shodný s žádným termínem fenologické fáze. Je možné, že sledovaný druh vyhledáte již například během února a tehdy stanovíte termín první návštěvy a s aktivním fenologickým monitoringem pak začnete například v dubnu, kdy budete pozorovat fenofázi rašení. Důvodem, proč tuto technickou fenologickou fázi stanovovat, je možnost sledovat v jakém stavu vývoje byl vybraný zástupce na začátku Vašeho pozorování (v ideálním případě tento stav popíšete fotografií) a zároveň nám tak sdělujete, kdy jste se do monitoringu aktivně zapojili.
Jako naši aktivní fenologičtí pozorovatelé budete moci průběžně sledovat, kdy nastupují fenologické fáze, které zaznamenali Vaši kolegové, tedy naši další pozorovatelé zapojení do této fenologické sítě. Budete se tak moci podívat, kdy například kvete řepka v ostatních krajích, a nebo kdy se olisťují stromy na ostatních lokalitách (na místech, kde budou sledovat fenologii další pozorovatelé). Zároveň se v členské sekci vždy dostanete k tzv. závěrečným zprávám, ve kterých pro Vás připravíme přehled právě proběhnuvší fenologické sezóny, ve které budou zapracované i Vámi napozorované fenologické údaje.
Po ukončení Vašich pozorování (tzn. po Vašem vyplnění a odeslání dat) budou údaje staženy a uloženy administrátorem a dále se s nimi bude zacházet v rámci vědeckého zpracování dat. Na konci každé fenologické sezóny budou i z Vašich uzavřených projektů zpracovány výsledky, které Vám budou nabídnuty k dispozici (bude možné si je stáhnout na těchto stránkách). Fenologická data, která s námi budete sdílet, budou částečně k nahlédnutí dalším zaregistrovaným pozorovatelům, kteří si založí svá vlastní fenologická pozorování. Ostatní uvidí Vámi zadané termíny fenologických fází a místo na mapce, kde právě Vy svůj fenologický monitoring provádíte. Více informací nikdo další neuvidí.
Po uzavření všech Vašich fenologických projektů budou Vaše fenologická data odeslána administrátorem k dalšímu zpracovávání. Souhrnné výsledky Vám budou k dispozici na těchto stránkách o čemž budete informování emailem. Vaše registrace bude stále platná, jakmile se bude blížit další fenologická sezóna v následujícím roce, budete si moci opět založit další nové fenologické projekty pro stejné či jiné druhy podle Vaší volby a v monitoringu tak pokračovat v dalším roce.
Předpokládanou hlavní oblastí uplatnění tohoto druhu údajů je vedle lesnictví a zemědělství též medicína (zejména alergologie), péče o krajinu a vědecké obory jako klimatologie a studium změny klimatu, botanika a ekologie. Fenologické údaje zde představují základní prostředek pro datování sezónních změn v biosféře a uplatňují se tak významně při studiu podnebí, jeho kolísání a změny, včetně vlivů na vývoj a ekologickou stabilitu lesů a živých organizmů vůbec.
Kompletní fenologické návody pro lesní rostliny a ovocné a polní plodiny jsou Vám k dispozici ke stažení a jsou uzpůsobeny tak, aby Vám přinesli kompletní a detailní informace potřebné k monitoringu druhů v rámci tohoto webu.