V uplynulém týdnu (31. 5. – 6. 6. 2020) jsme byli pod vlivem okluzních front a v závěru týdne zvlněné studené fronty. To přineslo vydatné srážky a dokonce v neděli byly v Olomouckém kraji zaznamenány přívalové povodně. Nedělní srážky nejsou ještě součástí vyhodnocení tohoto týdne. Celkově za uplynulý týden nejvíce srážek spadlo v jižních Čechách, na Vysočině, v Orlických horách a na severní Moravě. Nejčastěji se jednalo o úhrny mezi 30-60 mm za týden. Naopak relativně slabší srážky byly na jižní a střední Moravě a to do 15 mm za týden. Méně srážek pak bylo zaznamenáno také v okresech Děčín, Česká Lípa, Liberec, Domažlice a Tachov (5-15 mm/týden). Více informací
V pondělí až čtvrtek vystoupaly maximální teploty vzduchu na většině území nad 20°C, místy i nad hranici 25°C. Relativně zajímavá situace byla v sobotu, kdy se nad Českou republikou nacházelo teplotní rozhraní. Na západě republiky byly naměřeny teploty vzduchu jen okolo 13°C a naopak na jihovýchodě dokonce 27°C. Noční teploty byly v první polovině týdne mezi 5-8°C, poté se i v noci oteplilo na zhruba 8-12°C.
Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 7-10 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 4-6 dnů. Oproti minulým vyhodnocením se toto číslo stále zmenšuje a to znamená, že procházíme spíše chladnější fází než je obvyklé, což se může projevit na vývoji rostlin.
V následujícím období (od 8. 6. 2020) budeme stále pod vlivem přílivu teplého, ale vlhkého vzduchu. Proto čekáme četné přeháňky nebo bouřky. Předpověď srážek v tomto případě nebude příliš stabilní a i prostorová chyba může být vyšší. Nelze tedy zcela spoléhat na předpověď srážek pro danou lokalitu, ale doporučujeme sledovat spíše prostorovou předpověď. Srážkové úhrny v následujících 10 dnech mohou dosahovat až 40-60 mm na velké části území. Místům, kde se vyhne více intenzivních bouřek, tak očekáváme jen do 20 mm za 10 dnů. Teploty vzduchu budou během týdne postupně růst a o víkendu by se mohly denní maxima vyšplhat nad hranici 25°C. Noční minima by neměla příliš klesat pod 10°C a během týdne by se mohla dostávat nad 15°C.
Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 24. června se předpokládá, že teploty budou většinou nadprůměrné a to o 3-5°C.
V minulém týdnu bylo zaznamenáno na našem území větší množství srážek a vlhčí období bude pokračovat i nadále. Půjde většinou o bouřkové situace, proto bude náročné je v předpovědích přesně lokalizovat. Modely slibují většinou 40-60 mm v dalších 10 dnech, ale zároveň by mělo být období teplotně nadprůměrné.