20.7.2020

Stále pokračuje „průměrné“ léto bez teplotních extrémů

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5 °C. Ta je momentálně na mnoha stanicích o 4-5 % vyšší, než je dlouhodobý normál. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 4-5 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu, vývoj teplotních sum se nicméně opět mírně zpomalil.

Předpověď
V následujícím období (od 20. 7. 2020) nás nejdříve v úterý ovlivní zvlněná studená fronta, za ní se rozšíří oblast vysokého tlaku vzduchu. Od pátku pak čekáme častější srážky díky přechodu několika frontálních systémů od západu. Momentálně se očekává, že v Čechách spadne většinou mezi 10–20 mm v dalších 10 dnech, na Moravě to může být místy přes 30 mm za 10 dnů. Denní maxima se budou pohybovat nejčastěji do 25 °C, tropické dny se zatím nadále nečekají. V noci budou teploty okolo 15 °C. Půdní sucho i nadále nebude na většině území republiky pozorováno. Špatná situace bude zůstávat konstantně na severozápadě republiky, kde bude přetrvávat větší nedostatek půdní vláhy v hlubších vrstvách. Díky slabším srážkám v posledním období (prakticky nad celým územím západních Čech), se půdní sucho začne v slabé či mírné formě rozšiřovat i ve svrchní vrstvě. Relativní půdní vlhkost zde bude i pod hranící 30 %, naopak například v jižních Čechách a Vysočině na mnoha místech bude půda nadále zcela nasycena.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 5. srpna se předpokládá, že teploty budou většinou oscilovat kolem dlouhodobých hodnot v první části období, poté od 28. července očekává, že by mohlo být i tepleji než je obvyklé. Výhled slibuje i relativně málo srážek.

Předpověď maximální denní teploty vzduchu na následujících 9 dní: